Poštovani,
nakon 1.7.2019.g. obvezno je izdavanje eRačuna obveznicima javne nabave.
Kako bi olakšali poslovanje malim obveznicima koji izdaju mali broj računa FINA je uvela besplatnu aplikaciju za slanje eRačuna. Više o aplikaciji možete pronaći na:
https://www.fina.hr/izdavanje-e-racuna-pojedinacno-putem-web-aplikacije
Osnovno o Zakonu o elektroničkom izdavanju računa u javnoj nabavi (Narodne novine br. 94/18.):
- Ovaj se Zakon odnosi na cjelokupnu javnu nabavu pa i na tzv. nabavu preko „narudžbenica“, ukoliko narudžbenica ima sva obilježja ugovora.
- Od 1.7.2019. SAMO u javnoj nabavi nema više "papirnatih" računa, isto se odnosi i na bagatelnu nabavu, isporučitelj u sustavu javne nabave obvezan je ispostaviti elektronički račun sukladno Zakonu o elektroničkom izdavanju računa u javnoj nabavi.
Prema odgovoru i tumačenju Ministarstva gospodarstva poduzetništva i obrta npr.: „za catering usluge za ministarstvo cca 5.500,00 kuna od 1.7.2019., će pružatelj catering usluga obvezno izdati eRačun.“
S druge strane – Zakon se ne odnosi na ona područja izuzeta od javne nabave – sukladno Zakonu o javnoj nabavi pa tako prema odgovoru i tumačenju Ministarstva gospodarstva poduzetništva i obrta:
„gotovinska plaćanja npr. službena kartica državnog dužnosnika, javnog dužnosnika, direktora javnog poduzeća, ravnatelja škole i sl. koju koristi ad hoc za plaćanje ručka, cestarina, usluga taksi prijevoza i sl. – nije javna nabava u smislu ovoga Zakona, dakle kada se radi o plaćanju gotovinom/karticom nije potrebno izdavanje eRačuna.
Zakon se ne primjenjuje niti na elektroničke račune izdane po izvršenju ugovora o javnoj nabavi koji spadaju u područje primjene zakona kojim se uređuje javna nabava, ako su nabava i izvršenje ugovora proglašeni tajnima ili moraju uključivati posebne sigurnosne mjere u skladu sa zakonima i drugim propisima koji su na snazi u državi članici te pod uvjetom da je država članica Europske unije utvrdila da ključni interesi ne mogu biti zajamčeni manje drastičnim mjerama.
Zakon o elektroničkom izdavanju računa u javnoj nabavi se također ne odnosi niti na primjerice:
• Fakturiranje zakupa poslovnih prostora i najma stanova u vlasništvu JLS pravnim osobama – npr. sportska dvorana koju škole iznajmljuju klubovima – nije u smislu ovog Zakona javna nabava pa ne morate izdavati eRačune
• Fakturiranja komunalne naknade pravnim/fizičkim osobama
• Fakturiranja komunalnih usluga pravnim/fizičkim osobama (odvoz smeća, opskrba vodom i sl.)
• Fakturiranja stambene pričuve za gradske stanove od strane zgrade, a posredstvom upravitelja (npr. Sisak Stan prema Gradu Sisku, GSKG prema Zagrebu)
• Fakturiranja JLS-u posla zbog koje je JLS osnovala neko trgovačko društvo (npr. fakturiranje održavanja cesta koje 'Ceste Jastrebarsko' fakturiraju svom osnivaču – gradu Jastrebarsko)
• Fakturiranje školarina fizičkim/pravnim osobama
• Prodaju zemljišta fizičkim i pravnim osobama – jer se tad ne radi o javnoj nabavi već o kupoprodaji, gdje u ulozi kupca nije javni/sektorski naručitelj već fizička ili pravna osoba
• Prefakturiranje režijskih (struja, voda) troškova prema korisnicima u npr. Gradskoj upravi (Porezna uprava, Ured državne uprave)
• Naknada 10% za uređenje voda prema npr. Hrvatskim vodama“